Motocykliści czy kierowcy przeróżnego typu aut doskonale zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać weselić się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go odpowiednio przygotować. Dużo osób jednakże nie wykorzystuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi swojego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

ogumienie duro

Chociaż rower to nie samochód ani motor, toteż lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go należycie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Do tego należałoby sprawić elementy oświetlenia – chcemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, które należy zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby też rower od początku do końca umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony w trakcie całego sezonu.